aktualizováno: 17.11.2022 15:04:51 

Piedraolomouc - kamenný koberec

Exteriér
VZORNÍK

 

Kamenný koberec PIEDRA exteriér

Kamenný koberec PIEDRA exteriér je univerzální litá dlažba z oblázků, povrch PIEDRA je obecně popsán v hlavní nabídce kamenný koberec. Níže technické informace povrchu v exteriéru.

Výhody kamenného koberce PIEDRA exteriér jsou:

·         mrazuvzdorný

·         pochozí po šesti hodinách (varianta s rychle tuhnoucím pojivem)

·         samopenetrační - ve většině případu se podklad nemusí předem penetrovat

·         vodopropustný (netvoří se kaluže, což je výhoda na příjezdových cestách, chodnících a u bazénů)

·         neklouže - v zimním období má výborné protiskluzové vlastnosti

·         nenáročný na údržbu a to jak v létě, tak i v zimním období

·         variabilita tloušťky kamenného koberce, min. vrstva je od 1,2 cm  až po max. 6 centimetrů

·         nivelace povrchu - není třeba podklad předem nivelovat do finální roviny jako třeba u dlažby, veškeré nerovnosti podkladu se zcela jednoduše vyplní kamenným kobercem. Podklad tedy nemusí být v rovině a přímo kamenným koberec se provádí finální nivelace povrchu.

Aplikace kamenného koberce PIEDRA je v několika variantách skladby podloží:

·         skladba při renovaci starých ploch, například betonu je ideálním doporučeným bezproblémovým podkladem. Kamenný koberec PIEDRA je i penetrační a pokud je min. 1,36 kg pojiva / na 25 kg oblázků, pojivo protéká do podkladu a tvoří dostatečně pevný celek. Penetrovat doporučujeme u exteriéru, pokud je jen 1,25 kg (či méně) pojiva na 25 kg oblázků nebo když podklad je například starší drolící se porézní beton a je nutné ho zpevnit.

·         skladba na již připravený nový beton je stejná jako u strašího betonu, ale v době do 28 dní od lití betonu, aplikaci povrchu s ohledem na zrání a vlhkost betonu neodporučujeme.

·         skladba na hydroizolační fólii je závislá od typu podkladové hydroizolace. Pokud je podkladová hydroizolace na bázi cementu či polyuretanu, může se povrch PIEDRA aplikovat přímo na tuto izolaci. Když je hydroizolace na bázi asfaltových pásů či PVC, je třeba aplikovat přechodový můstek například v podobě vhodného cementového potěru a až poté aplikovat povrch PIEDRA.

·         skladba od základu bez betonového podloží je podobná jako při přípravě betonové desky či zámkové dlažby. Skladba podloží zpravidla začíná hrubým štěrkem (štěrk se musí důkladně zhutnit vibrační deskou), jemným štěrkem, geotextilií, perlinka a končí finálním povrchem PIEDRA. V tomto případě, z důvodu pevnosti, musí být tloušťka kamenného koberce minimálně 2 cm pro pochozí plochy a 3 cm u ploch, které jsou určeny pro pojezd osobních aut. Pro případ pojezdu nákladních aut je potřeba v této skladbě použít ještě větší tloušťku povrchu.

Min. tloušťky povrchu PIEDRA při aplikaci na beton:

·         pochozí plocha – 1 cm

·         pojízdná plocha do 2 tun – 1,4 cm

·         pojízdná plocha do 3,5 tun – 2 cm

·         pojízdná plocha do 7 tun – 3 cm

Min. tloušťky povrchu PIEDRA při aplikaci bez betonu:

·         pochozí plocha – 2 cm

·         pojízdná plocha do 2 tun – 3 cm

·         pojízdná plocha do 3,5 tun – 4 cm

·         pojízdná plocha do 7 tun – 6 cm

Samotný kamenný koberec pro venkovní použití neřeší hydroizolaci například na střešní terase. Tento problém lze vyřešit použitím hydroizolace na cementové bázi, která se aplikuje před pokládkou povrchu PIEDRA. Nicméně je třeba brát v úvahu rozsah a původní stav podkladu a dle toho zvolit vhodnou skladbu hydroizolaci.

Dle prostředí a požadavku na vzhled je několik možností povrchu

·         lesk - tento povrch je vždy při aplikaci kamenného koberec PIEDRA. Vzhledem k tomu, že se jedná o plastický povrch, je lesk velice přirozený a neodráží světlo, zároveň na něm nejsou vidět běžná zašpinění a je dobrý na údržbu.

·         matný - tento povrch je možné dodatečně aplikovat nátěrem.

·         protiskluzný - tento povrch se aplikuje dodatečně. Dodatečná protiskluzná aplikace splňuje ty nejpřísnější podmínky protismykového povrchu.